14 Şubat 2016 Pazar

Yeni Doğan Beslenmesinde Kafeinin Zararları

Yeni doğum yapmış ve bebek emziren annelerin çok miktarda kafein tüketmesi anne sütünün yararlarını yok edebilmektedir. Aşırı kafein tüketimi bebeklerde reflü oluşmasına yol açabilmektedir.


Anne sütünün yeni doğan bebekler için ne kadar mucizevi özelliklere sahip olduğu tüm uzmanlarca sürekli olarak üzerinde durulan bir konudur. Anne sütü içeriği sayesinde bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Fakat bazen bilinçsizce tüketilen kafein ve annenin dengeli bir biçimde beslenmemesi anne sütünün olumlu etkilerini ortadan kaldırabilmektedir.


Kafein tüketimini azaltmak için sadece kahve içmeye son vermek yeterli değildir. Bunun yanı sıra çikolata ve kakaolu gıdalardan da uzak durmak gerekmektedir. Kafeinin bebekleri olumsuz etkilemesinin sebebi ise bebeklerin 2 yaşına kadar mide başlarının gevşek olması ve kafeinin de mide başını gevşetici ve midede asit salgısını arttırıcı özelliklere sahip olmasıdır. Eğer anne fazla miktarda kafein tüketiyorsa bebeği de olumsuz olarak etkilenmektedir. Bebeklerde reflü ve başka hastalıklar kafein tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.


Birçok anne sütünü arttırmak için tatlı tüketmesi gerektiğini düşünmekte ve bol miktarda çikolata yemektedir. Ancak bu davranış bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Süt üretiminizi arttırmak istiyorsanız bol miktarda su tüketmek en iyi çözümdür. Kahve ve kakaolu gıdalar bebeğinizin sağlığını tehdit eden gıdalardır.


Uyku düzeninize dikkat ederek, dengeli beslenerek ve bol su tüketerek bebeğinizin ihtiyacı olan anne sütünü rahatlıkla sağlayabilirsiniz.Yeni Doğan Beslenmesinde Kafeinin Zararları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder