1 Şubat 2016 Pazartesi

Tüp Bebek Yasası

Bebek sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisinden yararlanmayı planlayan çiftler, tüp bebek yasası hakkında mutlaka geniş ve detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Tüp bebek yasası sayesinde artık tüp bebek tedavisi olan çiftlerin bazı hakları bulunmaktadır. Bu hakları kullanmak ve tüp bebek yasasından yararlanmak sizinde en doğal hakkınız.


Tüp Bebek Masraflarını SGK Karşılar Mı?


SGK çok uzun bir süre tüp bebek tedavisinde çiftlere ilk 2 denemede maddi açıdan destek oluyordu. Tüp bebek yasası ile birlikte artık SGK tedavinin ilaç masraflarını 3 denemeye kadar karşılamaya başladı. Yeni tüp bebek yasası ile birlikte ilk 3 denemenin tüm masraflarının SGK tarafından ödenmesi karar bağlanmış oldu. Ancak her tüp bebek denemesinde çiftin ödemesi gereken 300 ila 400 lira arasında değişen bir ücret bulunmaktadır. Fakat tüp bebek tedavisinin ne kadar pahalı olduğu göz önüne alındığında, çiftin ödemesi gereken bu miktarın aslında ne kadar az olduğu da bir gerçektir.


Yeni Tüp Bebek Yasası İle Neler Değişti?


Tüp bebek yasasının değişmesiyle birlikte yaş sınırı da değiştirilmiş oldu. Önceden tüp bebek tedavisi için belirlenen yaş sınırı 39’du. Ancak yeni tüp bebek yasası ve yönetmelikle birlikte tüp bebek tedavisinde yaş sınırı 43ê yükseltildi.  Tüp bebek yasasının değişmesi ile birlikte kadınların doğurganlıkları da koruma altına alınmış oldu. Artık yumurta rezerv sayısı az olan kadınlar yumurta hücre ve yumurtalık dokularını yeni tüp bebek yasası ile beraber saklama şansına sahip oldu. Yasa öncesinde bu işlemin yapılabilmesi için kadının evli olması şartı bulunuyordu. Değişiklikler bu kadarla sınırlı kalmadı. İkinci evliliğini yapanlarında tüp bebek tedavisinden yararlanmasına izin verildi.


Yeni tüp bebek yasası çok büyük imkan ve kolayları da beraberinde getirdi. Değişen yasa ile birlikte pek çok çifte bebek sahibi olmaları konusunda destek verildi. Sizde tüp bebek yasasından faydalanmak için gerekli adımları atmaya başlayabilir ve bebek sahibi olma hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.Tüp Bebek Yasası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder