10 Şubat 2016 Çarşamba

Sezeryan Doğum Mu Normal Doğum Mu?

Kadınların doğum yapmaktan korkmaları sezaryen oranının giderek artmasına yol açmaktadır. Ülkemizde sezaryen oranı %50’ye ulaşmış durumdadır. Bu oranın artmasındaki bir diğer önemli etken ise sezaryenin hem anne hem de bebek için daha güvenli olduğunun düşünülmesidir. Ancak yapılan araştırmalar normal doğumun sezaryene göre olan üstünlüklerini gözler önüne sermektedir.


Sezaryen ile doğum yapan annelerin sütlerinin oksitosin hormonunun yeterince salgılanmaması sebebiyle daha az olduğu ve kalitesinin düştüğü bilinmektedir. Ayrıca sezaryen için anestezi uygulandığından kullanılan ilaçlarda da hem bebeğe hem de süte geçmekte ve bebeklerin süt emmesi güçleşmektedir. Normal doğumda ise sütün miktarı bollaşmakta ve süt çok daha rahat bir şekilde gelmektedir.


Bağırsaklara bulunan faydalı mikroplar bebeklerin sağlıklı olması için son derece önemlidir. Normal doğum sırasında bebekler doğum kanalından geçtikleri esnada bu mikropları anneden almaktadırlar. Ancak sezaryen ile dünyaya gelen bebekler bu mikropları alamamakta ve aynı zamanda ameliyathanelerdeki zararlı mikroplara maruz kalabilmektedirler. Bağırsak florasındaki bozukluğun çocuklarda otizm oluşmasına neden olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.


Solunum sıkıntısı gelişme riskinin normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde daha az olduğu bilinmektedir. Bebek doğum kanalından geçtiği sırada meydana gelen baskıdan dolayı akciğerlerinde bulunan amnion suyunun atılmasının bu riski azalttığı düşünülmektedir.


Aşk hormonu olarak da adlandırılan oksitosin hormonunun salgılanması normal doğum esnasında en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu hormon anne ve bebek arasında güçlü bir bağ oluşmasını sağladığı gibi sütün salgılanması üzerinde de etkilidir.Sezeryan Doğum Mu Normal Doğum Mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder