13 Şubat 2016 Cumartesi

Meyveli Pirinç Lapası

Hiç şüphe yok ki tüm anneler bebeklerinin en iyi şekilde beslenmesini ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini arzu ederler. Bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi yeterliyken bundan sonraki dönemlerde ise ek gıdalara geçilmesi gerekmektedir. Sizde meyveli pirinç lapası tarifimizi uygulayarak bebeğiniz için son derece sağlıklı bir yemek hazırlayabilirsiniz.


Gerekli Malzemeler:


Yarım çay bardağı pirinç


2 adet kayısı


Yarım elma


1 su bardağı su


1 yemek kaşığı yoğurt


Hazırlanışı:


Öncelikle pirinci güzelce yıkayıp sonrasında haşlayın. Pirinç yumuşadığı zaman ateşten alarak soğumasını bekleyin. Bu esnada elma ve kayısıyı rendeleyip soğumuş pirincin içine katın. 1 yemek kaşığı yoğurdu da ilave edip iyice karıştırın. Bebeğiniz için farklı ve sağlıklı bir yemek hazırlamış oldunuz.


Hazırladığınız meyveli pirinç lapasının içinde bulunan pirinç sayesinde bebeğiniz ihtiyacı olan karbonhidrat, kalsiyum, protein, B1 ve B2 vitamini ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Pirincin içinde ayrıca demir ve fosforda bulunmaktadır. Gluten içermediği için çölyak hastaları tarafından da sıklıkla tüketilen pirinç aynı zamanda alerjik olmayışıyla da favori bir besin kaynağı haline gelmektedir.


Meyveli pirinç lapasının içinde bulunan kayısı sayesinde ise kabızlık giderilebilmektedir. Yoğun bir şekilde besin lifi içeren kayısı bebeğiniz için ekstra yarar sağlayacaktır.


Bebeğiniz için farklı ve sağlıklı ek gıda menüsü hazırlayarak onun gelişimini en iyi şekilde tamamlamasını sağlamak tamamen size bağlı.Meyveli Pirinç Lapası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder