9 Şubat 2016 Salı

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa depresyonu yeni anneleri etkisi altına alan ve çok olumsuz sonuçlara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle ilk gebeliklerde ortaya çıkan bu sendrom annenin aşırı sinirli olmasına, üzüntü ve boşluk duyguları hissetmesine, ağlama krizleri yaşamasına ve bebeğini yeterince sevememesine neden olmaktadır.


Lohusa Depresyonunun Belirtileri Nelerdir?


Doğum sonrasında annenin 7-10 gün arası hüzün ve kaygı hissetmesi normal olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı kadınlarda lohusa depresyonu olarak adlandırılan ve tedavi edilmediği takdirde 1-2 yıl süren bir depresyon ortaya çıkabilmektedir. Lohusa depresyonunun en önemli belirtileri iştahsızlık, zayıflama, suçluluk duygusu, uykusuzluk, ilgi kaybı ve bebeğe zarar verme korkusu olarak sıralanabilir. Ayrıca ani ağlamalar, sinirlilik, sıkıntı ve yorgunluk gibi fiziksel şikayetlerde görülmektedir.


Lohusa Depresyonu En Çok Kimlerde Görülür?


Bilhassa evliliğinde sorular yaşayan kadınlar ile geçmişinde depresyon geçiren ve ailesinde de ruhsal hastalıklar bulunan kadınların doğum sonrası depresyonuna yakalanma riski daha fazladır. Ayrıca istenmeyen hamilelikler ve evlilik dışı doğumlar da depresyonun ortaya çıkması üzerinde etkili oluyor. Doğum korkusu taşıyan annelerde de lohusa depresyonu gözlemlenebiliyor.


Lohusa Depresyonunun Tedavisi


Doğum sonrası depresyon hafif bir şekilde seyrediyorsa kişinin kendi çabalarıyla atlatılması mümkündür. Hüzünlü hissedilen anlarda dinlenmek, her gün duş almak, yürüyüş yapmak, bebek uyuduğunda uyumak, aile ve arkadaşlardan yardım almak yeterli olacaktır. Ancak depresyon daha ağır seyrediyorsa mutlaka doktorla görüşülmesi ve tıbbı değerlendirmeler yapıldıktan sonra tedaviye başlanılması gerekmektedir.Lohusa Depresyonu Nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder