8 Şubat 2016 Pazartesi

Kısırlık Neden Olur?

Çocuk sahibi olmak pek çok çiftin hayali. Ancak bazen çeşitli sebepler ve alışkanlıklar nedeniyle kısırlık ortaya çıkabiliyor. Bu alışkanlıkların bırakılması bebek sahibi olma ihtimalini güçlendiriyor.


-Listemizin ilk sırasında alkol kullanımı yer alıyor. Kadınların kullandığı alkol miktarının artması hamile kalma olasılıklarını azaltıyor. Zira alkol yumurtlamayı, yumurtanın taşınmasını ve embriyonun tutunmasını etkileyen bir madde. Alkol kullanımı erkekler açısından da zararlı. Sperm sayısı ve sperm oranı üzerinde etkili bir faktör olan alkol, mutlaka bırakılması gereken alışkanlıklardan.


-Bebek sahibi olmak isteyenlerin bırakması gereken bir diğer kötü alışkanlık ise sigara. İçinde pek çok zararlı madde bulunan sigara üreme sağlığını olumsuz biçimde etkilemektedir. İçilen sigara miktarı çoğaldıkça zararda artmaktadır. Sigara kullanılması tüp bebek tedavisinin başarısını da düşüren bir faktördür.


-Kullanılan ilaçlar da hamile kalmaya engel olabilmektedir. Bu nedenle hamile kalınmaya çalışılan zaman zarfı içinde mutlaka doktora danışılarak ilaç kullanılması gerekmektedir.


-Vücut geliştirme için kullanılan ilaçlar erkeklerde testislerin küçülmesine, sperm sayısının düşmesine, azospermiye ve infertiliteye neden olurken, kadınlarda ise yumurtlama ve adet düzensizlikleri ve yine infertiliteye yol açabilir.


-Yapılan araştırmalar cep telefonu gibi radyasyon yayan cihazların üreme sağlığını kötü yönde etkilediğini göstermektedir. Mikrodalga fırınların da kadınlarda kısırlık ve yumurtlama bozukluğu gibi çeşitli sorunlara neden açtığı bilinmektedir. Bu nedenle bu cihazları kullanırken özen göstermelisiniz.


-X ışınları da gebe kalma olasılığını azaltmaktadır. Erkeklerde yumurta ve spermlerin hasar görmesine sebep olurken kadınlarda ise yumurtlama düzensizliğine yol açmaktadır.Kısırlık Neden Olur?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder