11 Şubat 2016 Perşembe

Epidural Doğum Ne Demek

Epidural doğum kadınların sıklıkla tercih ettiği doğum yöntemleri arasında yer alıyor. Peki bu yöntemin avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte cevabı:


-Epidural anestezinin uygulanması için anne adayının öne doğru eğilmesi ya da yan tarafına uzanıyor olması gerekmektedir. Bu esnada beldeki omurlar arasına boş bir iğne yerleştirilir ve iğnenin ortasından ince bir tüp geçirilir. Daha sonra iğne geri çekilir ve bu tüp kanalıyla ilaçlar verilerek vücudun alt kısmı uyuşturulur. Bu anestezi %90 oranında başarılı olmakla birlikte bazı kadınlarda nadiren de olsa işe yaramayabilmektedir. Eğer uyuşma meydana gelmediyse yeniden ilaç enjekte edilebilir.


-Epidural anestezi uygulanması şiddetli baş ağrısına, titreyeme, uyuşmaya ve tansiyonda ani düşmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle epidural anestezi alan hastalar çok yakından takip edilmelidir.


-Vücudun alt kısmı tamamen uyuştuğundan normal doğum ihtimali düşmekte ve sezaryen ihtimali artmaktadır. Ayrıca anestezinin sancıları yavaşlatması sebebiyle doğum daha uzun zaman alabilmektedir. Epidural anestezinin zamanlaması büyük önem taşımaktadır.


-Birçok kadının epidural anestezi ile ilgili merak ettikleri konulardan biride anestezi uygulandıktan sonra yürüyüp yürüyemeyecekleridir. Anestezi uygulandıktan sonra bacaklar hareket ettirilebilse bile yürümek mümkün değildir. Ayrıca idrar kesesinin de dolup dolmadığı hissedilemediğinden sonda takılması gerekmektedir.


-Epidural anestezi her kadına uygulanması tavsiye edilen bir yöntem değildir. Doğumun bulunduğu aşamaya göre doktor epidural anestezi uygulamasının uygun olup olmadığına karar verecektir.Epidural Doğum Ne Demek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder