5 Şubat 2016 Cuma

Emziren Annelere Tavsiyeler

Yeni doğum yapan anneler bebeklerinin fiziksel ve ruhsal en iyi şekilde gelişimini sağlamak için her türlü fedakarlıkta bulunmaktadır. İlk etapta bebeğin emzirme düzeni yola koyulmalıdır. Kadınların emzirme döneminde uygulayarak bu dönemi çok daha rahat geçirmelerini sağlayacak pratik yöntemleri sizin için hazırladık.


-Süt miktarının artması su tüketimiyle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle günde ortalama 3 litre su içmeniz gerekmektedir. Dilerseniz limonata, meyve suyu, süt ve ayran gibi çeşitli içecekler tüketerek ihtiyacınız olan su miktarını alabilirsiniz. Hazır meyve suları ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisiniz.


-Kalsiyum ihtiyacını karşılamakta büyük önem taşımaktadır. Her gün mutlaka yoğurt, peynir ve süt tüketmeye özen göstermelisiniz.


-Sosis, salam ve sucuk gibi besinlerden uzak durmanız gerekiyor.


D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için mutlaka güneş ışığından faydalanmalasınız.


-Şeker ihtiyacınızı pekmez yiyerek karşılayabilirsiniz. Pekmezin ayrıca kan yapıcı özelliği de bulunmaktadır.


-İyot doğal gıdalarda yeterince bulunmadığından yemeklerinizde iyotlu tuz kullanmaya özen gösterin.


-Demir ve kalsiyum ihtiyacınızı kuru yemişler ve kuru meyvelerden almanız mümkündür.


-C vitamini açısından zengin olan portakal ve mandalina gibi meyveleri nohut ve kuru fasulye gibi yemekler ile birlikte tüketmelisiniz.


-Her öğününüzde mutlaka vitamin yönünden zengin sebze ve meyveler bulundurun.


-Çay yerine ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları içmeye gayret edin. Çayı kansızlık yapan yemeklerle birlikte içmemeniz gerekmektedir.


 Emziren Annelere Tavsiyeler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder