4 Şubat 2016 Perşembe

Doğum Çatlaklarından Kurtulmanın Yolları

Pek çok anne adayının en çok endişe ettiği şeylerden biri hamilelik sırasında oluşacak çatlakların kalıcı hale gelmesidir. Normalde de var olan çatlaklar hamilelikle birlikte iyice çoğalmaktadır. Özellikle de göbek çevresinde, göğüslerde ve kalçalarda belirgin çatlaklar oluşabilmektedir. Bu yazımızı okuyarak doğum çatlaklarıyla ilgili merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.


Doğum Çatlaklarının Oluşma Sebebi


Kadınlar gebelikleri esnasında kilo almakta ve alınan bu kilolar yüzünden karın bölgesi gerilmeye başlamaktadır. Bu gerginlik çatlakların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Özellikle hamileliğin beşinci ve altıncı aylarından itibaren karnın iyice belirginleşmesi çatlaklarında çoğalmasına sebep olmaktadır. Derinin orta katmanı dermiş olarak adlandırılmaktadır. Dermiste kollajen ve elastin lifler bulunmaktadır. Burada hasar oluştuğunda yerini fibröz bantlar almakta ve bu bantlar çatlak olarak ortaya çıkmaktadır.


dogum-catlaklari-icin-krem


Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir?


Doğum sırasında oluşan çatlakların giderilmesi için değişik yöntemler mevcuttur. Çatlaklar henüz çok ileri seviyeye ulaşmamışsa lazer tedavisi düşünülebilir. Ancak çatlaklar beyaz bir hal aldı ise dermaroller tedavisi daha uygun olacaktır. Bunların yanı sıra kadınların evde kendilerinin uygulayabileceği bitkisel ürünlerde çatlakların oluşmasının önüne geçebilir ve çatlakların görüntüsünü hafifletebilir. Bu ürünler arasında melisa yağı, kakao yağı, kayısı yağı ve saf zeytinyağı yer almaktadır. Bu yağların masaj yapılarak çatlak olan bölgelere sürülmesi çatlakların azalmasını sağlayacaktır. Çatlak oluşmasını önlemek için badem yağı ve bebe yağı kullanabilirsiniz. Limonun da çatlaklara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bir dilim limonu birkaç dakika çatlakların olduğu bölgeye sürerek doğum çatlaklarının görüntüsünün düzelmesini sağlayabilirsiniz.Doğum Çatlaklarından Kurtulmanın Yolları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder