7 Şubat 2016 Pazar

Bebeklerde Gaz Sancısı

Yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan gaz sancısı anne ve babaların en büyük kabuslarından biridir. Kimi zaman ne yapılırsa yapılsın giderilemeyen bu sorun oldukça yıpratıcı olabilmektedir.


Bebekler yeni dünyaya geldiklerinde sindirim sistemleri henüz yeterince gelişmemiş durumdadır. Hal böyle olunca gazlarını çıkarmakta zorlanmakta ve sürekli ağlamaya başlamaktadırlar. Bebeklerinin bu hali ebeveynlerini üzmekte ve çaresiz bırakmaktadır. Ancak uzmanlar bebeklerin ebeveynlerinin ruh halini hissedebildiklerini ve anne babalarının kaygılı halleri sebebiyle daha da huzursuz bir hal aldıklarını belirtiyorlar. Bu nedenle kendinizi fazla strese sokmadan gaz sorununa çözüm bulmaya çalışmalısınız.


Bebeklerdeki gaz problemini gidermenin en iyi yollarından biri gaz masajı yapmaktadır. Masaj sonrası gaz sorunu tamamen ortadan kalkmasa bile azalacak ve bebeğiniz az da olsa rahatlayacaktır. Sırt üstü yatırdığınız bebeğinizin göbek ya da kasık bölgesine zeytinyağı veya Hindistan ceviziz yağı ile masaj yapabilirsiniz.


Bebeğinizi sırt üstü yatırarak bacaklarını hafif hafif hareket ettirmeniz de etkili bir yöntemdir. Bisiklet çeviriyormuş gibi bacaklarını hareket ettirmeniz en faydalı egzersizlerden biridir.


Bebeğinize ılık bir duş aldırmanız da gaz sancısının giderilmesi için faydalı olacaktır.


Prebiotik yoğurtlar bebeğinizin gaz sorununun çözülmesinde en etkili yöntemlerden biridir. Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin tüketmesi gereken prebiotik miktarını belirleyebilirsiniz.


Bebeklerde gaz sancısı oluşmasının nedenleri arasında az miktarda sıvı tüketmesi de yer almaktadır. Aldığı sıvı miktarını kontrol edin ve düzenli bir şekilde sıvı tüketmesini sağlayın.


 Bebeklerde Gaz Sancısı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder