17 Ocak 2016 Pazar

Tüp Bebek Tedavisi

Bebek sahibi olmayı çok arzulasa da pek çok nedenden dolayı bu istekleri gerçekleşmeyen çok sayıda çift bulunuyor. Aşırı stresten sağlıksız beslenmeye ve yumurtlama problemine kadar gebe kalınmasını önleyen birçok neden sayabiliriz. Bu sorunlar yüzünden çok istediği bebeğini kucağına alamayan anne sayısı yadsınamayacak kadar fazladır. Tıp alanında yaşanan gelişmeler sayesinde günümüzde anne adayının hamile kalmasına engel olan sorunlar aşılabilmekte ve çift bebek sahibi olup mutluluklarını pekiştirebilmektedir. Uzun yıllardır uygulanan ve çok başarılı sonuçlar elde edilen tüp bebek tedavisini ele alalım. Bu tedavi yöntemi ile gebe kalmayı başaran kadınların sayısının çok yüksek seviyelerde olması, istediği halde hamile kalamayan tüm anne adaylarına umut olmuştur.


Tüp Bebek Nedir?


Öncelikle konuya hakim olmayan ya da ilk defa duyanlar için tüp bebek nedir sorusunu yanıtlayalım. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftten alınan sperm örneklerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi sonrasında anne rahmine konulması işlemi tüp bebek olarak adlandırılmıştır. Tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin bu tedaviye uygun olmaları gerekmektedir. Yapılan test ve kapsamlı muayeneden sonra çiftin tüp bebek tedavisine uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Çift tüp bebek tedavisine uygunsa kendilerine tüp bebek tedavisi ve aşamaları detaylı şekilde anlatılıp izlenecek yol hakkında bilgiler verilmektedir.


Tüp Bebek Tedavisi ve Aşamaları


Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşan bir süreci kapsamaktadır. Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması çiftin ve hekimin en iyi tedavi yöntemini belirlemek için görüşmesiyle başlar.


  1. Aşama: Kadının adet döneminin 2. veya 3. günü ultrason çekimi yapılarak yumurtalıklar ve rahimde sorun olup olmadığına bakılır. Çeşitli ilaçların yardımı ile yumurtalıklar geliştirilir ve kontrol altında tutulur.

  2. Aşama: Tüp bebek tedavisinin 3. aşamasında yumurtalar toplanmaktadır. Uygulanan enjeksiyon sonrasında yumurta toplama işlemine geçilmekte ve bu işlem ortalama yarım saat sürmektedir. Tüp bebek tedavisinin bu aşamasında sperm hücrelerinin döllenmesi işlemi de gerçekleştirilmektedir.

  3. Aşama: Tedavinin bu aşamasında katater aracılığı ile kaliteli embriyoların anne rahmine transferi yapılmaktadır.

  4. Aşama: Tüp bebek tedavisinin son aşaması sabırlı bir şekilde beklemekten oluşmaktadır. Yapılan embriyo transferinin ardından gebe kalınıp kalınmadığını anlamak için 14. gün test yapılmaktadır. Gebelik testi yapılacak tarihe kadar anne adayı stresten uzak bir şekilde bu süreci atlatmalıdır.


Tüp Bebek Tedavisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder