24 Ocak 2016 Pazar

Neden Hamile Kalamıyorum

Bebek sahibi olmayı çok arzu ediyorsanız ancak hamile kalmayı bir türlü başaramıyorsanız bunun arkasında pek çok neden bulunabilir. Bu yazımızda hamile kalınamamasının ardında en sık bulunan nedenleri mercek altına aldık.


Gebe kalmayı engelleyen ve sık görülen rahatsızlıklardan biri PID yani Pelvik Enflamatuar Hastalıktır. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık yaralara neden olarak tüpleri tıkayabilir ve bununla bağlantılı olarak da hamile kalınmasını önleyebilir. Bu hastalığın ortaya çıkmasının en önemli sebepleri arasında korunmasız şekilde cinsel ilişkilere girmeniz ve birden fazla partneriniz olması gelmektedir.


-Kadın cinsel organlarını oldukça ciddi boyutlarda etkileyen ve üreme için elverişli olmaktan çıkartan sorunlar arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar ilk sıralarda gelmektedir. Kendinizde bu tür bir hastalık olduğunu düşünüyorsanız ya da partnerinizle ilgili hastalık şüphesine kapıldıysanız zaman kaybetmeden doktora görünmelisiniz.


-Hormon üretimiyle ilgili bir rahatsızlık olan polikistik over sendromu yumurtlama sürecini olumsuz olarak etkilediğinden hamile kalma şansını düşürmektedir. Bu rahatsızlık tedavi edildiği takdirde hamile kalma ihtimali artacaktır.


-Eğer işinizde ciddi baskı altındaysanız ve kendinizi sürekli stresli hissediyorsanız, ayrıca sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa hamilelik ihtimaliniz azalacaktır.


-Kadınların ileri yaşta hamile kalma olasılığı giderek düşmektedir. Bu nedenle eğer bebek sahibi olmayı arzu ediyorsanız elinizi çabuk tutmalı ve 35 yaşınızdan önce bu hayalinizi gerçekleştirmeye çalışmalısınız.


-Yumurtlamayla ilgili yaşanan problemler de gebelik şansını azaltan faktörler arasında yer almaktadır. Bu problemler genellikle bilinçsiz yapılan diyetlere, aşırı egzersizlere, kullanılan ilaçlara, yaralara ve tümörlere bağlı olarak görülmektedir.


-Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis hamile kalamamanın ardında bulunan en yaygın rahatsızlıklardan biridir.


-Kemoterapi gibi ağır tedaviler özellikle de yapılan tedavi yumurtalık bölgesine yakınsa kadın oldukça kötü olarak etkilenmekte ve hamile kalma ihtimali azalmaktadır.


-Çok zayıf ya da şişman olmak da hamile kalmayı olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.Neden Hamile Kalamıyorum

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder