17 Ocak 2016 Pazar

İlk Ek Gıda Ne Olmalı?

Pek çok anne bebeğinin ilk ek gıdasının ne olması gerektiğine bir türlü karar veremez. Bebeği n ile ek gıdasının ne olacağı hakkında herkes bir fikir beyan etmektedir. En fazla tavsiye edilen ek gıdalarsa yoğurt, sebze ve meyve olmaktadır. En fazla tercih edilense tatlı meyveler olmaktadır. Yoğurt içine tatlı bir meyve katıp çocuğuna ilk ek gıdasını veren anne sayısı yadsınamayacak kadar fazladır. Bu ek gıdayı tadan bebeklerin mutluluğu ise yüzlerine kocaman bir gülümseme olarak yansımaktadır. Pek çok bebek sebzelere karşı soğuk davranmaktadır. Aynı şekilde tatlıları da sevmekte ve bu gıdalara adeta burun kıvırmaktadırlar. İşte sırf bu yüzden ilk ek gıda olarak sebze ile başlamak en doğru yaklaşım olabilir.


Ek Gıda Olabilecek Sebzeler             


Balkabağı, kırmızı pancar, patlıcan ve havuç önerilmekte olan ek gıda ürünleridir. Bebeğinizin ilk ek gıdası olarak sizde bu sebzeler olabilir. Ayrıca bu sebzelerle bebek maması hazırlayabilir ve bebeğinize harika lezzetler sunmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.


Ek Gıda Olabilecek Meyveler


Sebze yerine meyve ile başlamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında elma ve armut gelmektedir. Ancak bunlar sert meyveler olduğu için öncelikle buharda yumuşatılıp pişirilmelidir. Dilerseniz birkaç meyveyi karıştırıp yine harika bir menü ortaya çıkarabilirsiniz. Bebeğinizin farklı lezzetleri tatmasını görmek ve onun yüz ifadesini izlemek sizin içinde bir ilk olacak. Bu ana tanıklık ederken dünyanın en mutlu annesi olacaksınız.


Yoğurt ve Et Ürünleri İlk Ek Gıda Olabilir Mi?


Bebeklerin ilk ek gıdası kesinlikle yoğurt olmamalıdır. Aynı şekilde et ürünleri de ancak 8. aydan sonra bebeğe verilmeye başlanmalıdır.


Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve doğru beslenmesi için sizde doğru adımları atabilirsiniz. Bebeğinizin ilk gıdasını almasıyla başlayan bu yolculukta sizin ona vereceğiniz her gıdanın ayrı bir önemi olacaktır.İlk Ek Gıda Ne Olmalı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder