26 Ocak 2016 Salı

Hamilelikte Anne Sağlığı

Gebeliğin sağlıklı şekilde ilerlemesi için anne adayının huzurlu ve mutlu olması gerekmektedir. Çünkü gebelik zorlu bir süreçtir. Bu süreç sırasında yaşanan sıkıntı ve stresin en aza indirilerek anne sağlığı için gereken tüm adımlar mutlaka atılmalıdır.


Adet gecikmesi, sürekli halsiz hissetmek, aşırı duygusallık ve bazı gıdalardan tiksinmeye başlamak gebeliğin habercilerindendir. Gebe olduğunu düşünen anne adayı derhal bir Kadın Doğum Uzmanına görünmelidir.


Gebelik sırasında anne sağlığına ayrı bir önem gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı anne adayı için hiç kolay olmamaktadır. Anne adayının doğru şekilde beslenmesi, ruhsal ve fiziksel olarak kendini iyi hissetmesi çok önemlidir. İlk 3 aylık dönemde kilo alımı, göğüslerde hassasiyet, kasık ağrısı ve kusma gibi pek çok rahatsız edici sorunla yüzleşen anne adayına gereken moral desteği her zaman için sağlanmalıdır. Annenin sağlığını koruyabilmesi için gereken tedbirler alınmalı ve doktorun önerdiği besin takviyeleri gerçekleştirilmelidir. Annenin hamilelik süresince sağlıklı olması bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesinde belirleyici bir etkendir. Gebelik sırasında kadınlarda mide yanmasından sırt ağrılarına ve kabızlıktan vajinal akıntıya kadar çok sayıda sorun kendisini göstermektedir. Bu problemler karşısında anne adayı asla yalnız bırakılmamalı ve bu zorlu süreçte kendi başına olmadığı ona hissettirilmelidir.


Gebeliğin İlk 3 Ayında En fazla Görülen Şikayetler


Gebelikte anne sağlığının korunması için çok hassas davranılmalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayı anne için belki de en zor geçen süreçtir. Bu zaman diliminde anne adaylarının en çok karşılaştığı sorunlarsa basur, idrar kaçırma ve nefes darlığıdır. Hamilelik nedeni ile kadının hem fizyolojik yapısı hem de ruhsal sağlığı değişiklik içindedir. Bunlar göz önüne alınmalı ve anne adayına bu bilgilerin ışığında yaklaşılmalıdır.


Anne sağlığı sadece gebelik süresince değil diğer tüm normal şartlarda da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Düzenli uyku, stresten uzak durmak, sağlıklı beslenmek ve spor yapmak hayat kalitemizi arttıracak en önemli etkenlerdir. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes bu konulara özen göstermelidir. Anne sağlığından bebek sağlığına kadar tüm konular hakkında bilgiler edinmeli ve atmanız gereken adımlar hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bu sayede sizde daha sağlıklı ve güzel bir yaşam sürebilirsiniz.Hamilelikte Anne Sağlığı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder