21 Ocak 2016 Perşembe

Hamile Kalmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Bebek sahibi olmak en büyük arzularınızdan biriyse ve artık kendinizi anne olmak için hazır hissediyorsanız sağlıklı bir gebelik geçirebilmek için yapmanız gereken bazı şeyler bulunmakta. Hayallerinizi kısa bir süreliğine de olsa ertelemek ve aşağıda paylaştığımız bilgilere uygun olarak hamile kalmaya hazırlanmak hem sizin hem de bebeğinizin çok daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.


-Anne adaylarının sigaradan uzak durması büyük önem taşıyor. Bunun sebebi ise sigarının içinde bulunan zararlı maddelerin daha hamile kalmadan önce yumurtanızın DNA’sına zarar vermesi. Sigarayı hamileliğiniz süresince kullanmaya devam etmeniz ise bebeğinizin sakatlık riskinin artmasına ve ani bebek ölümüne dahi sebep olabilir.


-Bırakmanız gereken bir diğer şey ise alkollü içecekler. Hamileliği esnasında az miktarda da olsa alkol tüketen kadınların bebeklerinde düşük doğum ağırlığı ve gelişme geriliği meydana gelebiliyor. Alkol tüketiminin fazla olması ise bebeklerde çok daha ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açıyor.


Hamile kalmak için çaba gösteriyorsanız beslenme düzeninize özen göstermeniz de sağlıklı bir şekilde hamileliğe hazırlanmanız için şart. Günde 3 öğün yemek yemeniz, çok fazla karbonhidrat tüketmemeniz ve vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar tüketmeniz sağlıklı bir hamilelik için önemli faktörler.


-Kadınlarda sıklıklı görülen rahatsızlıklar arasında bulunan demir eksikliği bebeğinizde gelişme geriliği yaratabileceği, sizde ise yorgunluk, çarpıntı ve kansızlık gibi sorunları ortaya çıkarabileceği için böyle bir sorununuz varsa mutlaka hamile kalmadan önce tedavi olmalısınız.


-Folik asit takviyesi alarak bebeklerde en sık rastlanan sakatlık olan nöral tüp defektlerinin oluşma ihtimalini düşürebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye edeceği tabletleri kullanmanız ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmeniz yeterli olacaktır.


-Hamile kalmadan önce ideal kilonuzda olmanız da sağlıklı bir gebelik geçirmeniz için önemli. Bu nedenle hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren normal kilonuza gelmek için çaba göstermelisiniz.


-İlaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Zira bilinçsizce kullanacağınız bir ilaç bebeğinize zarar verebilir.


-Hamileliğe fiziksel olarak hazır olup olmadığınızı öğrenebilmek için jinekoloğa muayene olabilir ve eğer sorun var ise tespitini sağlayarak tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Hamilelik süresince dişlerinizle ilgili tedavileri yapmak mümkün olmayacağından diş ve diş etlerinizle ilgili tüm problemlerinizi ortadan kaldırmalısınız.Hamile Kalmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder