9 Ocak 2016 Cumartesi

Hamile Anne Adayları Sağlığını Nasıl Koruyabilir?

Hamile Anne Adayları Sağlığını Nasıl Koruyabilir?


Hamileyken anne adaylarının sağlıklarını korumak için izleyebileceği pek çok yol bulunmaktadır. Öncelikle anne adayı sağlığını düşünerek hareket etmeli ve tüm planlarını bunun üzerine kurmalıdır. Hamile bir kadının vücut direncini yüksek tutması gerekmektedir. Bunu başarabilmesi içinse düzenli şekilde uyumalı, sağlıklı beslenmeli ve doktorunun önerdiği egzersizleri aksatmadan yapmayı sürdürmelidir. Bu konulara gereken özen gösterilirse anne adayı vücut direncini maksimum seviyede tutmayı başaracaktır. Vücut direncinin yüksek olması anne adayının kendisini hastalıklara karşı koruması için gereklidir. Bu nedenle düzenli şekilde uyumaya gayret gösterilmeli ve hamilelikte sağlıklı beslenme konusuna ağırlık verilmesi gerekmektedir.


Hamileyken İlaç Kullanımı


Hamilelik süresince anne adaylarının en çok düştüğü yanlışlardan biriside ilaçlardır. Zararı olmaz diye düşünülerek alınan ilaçlar hem anne sağlığına hem de bebeğe ciddi zararlar verebilmektedir. Kendi kendine vitamin kullanmaya karar veren anne adayı sayısı da yadsınamayacak kadar fazladır. Halbuki sağlıklı bir hamilelik süreci için anne adayının sadece doktorun vermiş olduğu ilaç ve vitaminleri kullanması gerekmektedir. Doktorun verdiği ilaçlar dışında kesinlikle ilaç alınmamalıdır.


Kapalı Alanlara Dikkat


Bebek bekleyen anne adayları hijyen konusuna da ayrı bir özen göstermelidir. Hastalık kapabilecekleri ortamlardan uzak durmalı ve mikroplara karşı kendilerini korumaya çalışmalıdırlar. Kapalı mekanlarda hastalık kapma riski çok daha fazladır. Bu nedenle hamile kadınların özellikle kapalı alanlarda bulunmamaya ayrı bir gayret sarf etmesi çok yerinde bir karar olacaktır.


El Yıkamanın Önemi


Hamile kadınlar sağlıklarını koruyabilmek için ellerini sık sık yıkamalıdır. Ellerimiz en fazla mikroba maruz kalan bölgemizdir. El yıkamak kişiyi hastalıklara karşı korumaktadır. Hamile bayanların hijyenik ellere sahip olması hastalıklara karşı alabilecekleri en etkili tedbirlerden birisidir.


Evcil Hayvanlar


Evinizde evcil hayvan besliyorsanız hamilelik süresince çok dikkatli davranmalısınız. Kedi beslediğinizi düşünürsek eğer kedilerin üzerinde bulunan asalaklara karşı gerekli önlemeleri almak için çaba sarf etmelisiniz. Evcil hayvan besleyen ve gebelik sürecini yaşayan kadın, evcil hayvanların verebilecekleri zararlar ile alakalı bilgilenmeli ve bu bilgiler ışığında nasıl bir yol izleyeceğine karar vermelidir.


Hamileyken dikkat edilmesi gerekenlere kısaca sizler için değindik. Sizde gebeyken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilirseniz, hamilelik sürecinde doğru adımları atma fırsatına sahip olabilirsiniz.Hamile Anne Adayları Sağlığını Nasıl Koruyabilir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder