27 Ocak 2016 Çarşamba

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli

Bebekler için en değerli besin kaynağı hiç kuşkusuz anne sütüdür. Bebeğini emziren sağlıklı bir annenin günlük süt salgılama oranı yaklaşık olarak 700-800 ml. civarındadır. Bu kadar sütün salgılanması ise annenin çok iyi beslenmesini gerektirmektedir. Çünkü bebek emzirme annenin enerjisini azaltmakta ve yorgun düşmesine neden olmaktadır. Emziren bir anne enerjisini yediği gıdalardan temin etmektedir. Doğru şekilde beslenemeyen bir anne yavaş yavaş sağlığını kaybetmeye başlar ve artık emziremez bir hale gelir. Bunun olmasını engellemek için annenin kendine çok iyi bakması gerekmektedir.


Emziren Anne Ne Yemeli?


Emziren anne ne yemeli sorusu bebeği olan annelerin cevabını merak ettiği sorudur. Bebek emziren bir annenin kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmelidir. Yoğurt ve süt gibi kalsiyum yönünden zengin besinler anneler tarafından mutlaka tüketilmelidir. Nohut, mercimek ve kuru fasulye yine emziren annelerin tüketmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Bebeği olan annelere her gün etli sebze yemeği ve 1 tane yumurta yemesi de önerilmektedir. C vitamini açısından çok zengin olan portakal ve mandalina gibi meyveler tüketmesi annenin enerji toplamasına yardımcı olacaktır. Annelere yemeklerde iyotlu tuz kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi ise normal yollarla yeterince iyotlu tuzun alınamamasıdır. İyotlu tuz kullanıldığında bu bebeğe de olumlu yansır. Anne sütüne karışan iyotlu tuz bebeğe aktarılmış olur. Kuru yemişlerle kuru meyvelerde anneler için çok faydalıdır. Çünkü demir ve kalsiyum yönünden fazlasıyla zengindir.


Sizler için emziren anneler ne yemeli konusuna değindik. Bebek emzirmenin anneyi yorgun düşüren bir süreç olduğu unutulmamalı ve emziren anne ne yemeli gibi konular hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır. Anne ve bebek sağlığı için annenin kendisine iyi bakması ve sağlıklı kalması gerekmektedir. Doğru bir beslenme anneyi olduğu kadar bebeği de sağlık açısından pozitif yönde etkileyecektir.Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder