29 Ocak 2016 Cuma

Bebekte Göz Sağlığı ve Gelişimi

Yeni doğan bebekler ilk bir aylık süreçte ışığa kaşı hassas değillerdir. Bu nedenle bebeğinizi emzirirken hafif ışık açık olması herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Bebeklerin renkler görmesi ise 1 hafta sonra başlamaktadır. 1 haftalık bir bebek sarı, kırmızı ve yeşil renkler artık görebilmektedir. Fakat diğer renkleri görmesi biraz uzun sürebilmektedir. Bebeğin diğer renkleri çok daha sonra görmeye başlamasının nedeni ise mavi renkten örnek verirsek, mavi ışığın çok daha kısa dalga boylu olmasıdır. İnsanların tümü bu rengi çok daha az algılamaktadır. Bu durum bebeklik döneminde de değişmemektedir.


Pek çok anne bebeğinin gözleri birlikte hareket etmediğinde panik olmaktadır. Aslında bu endişelenecek bir durum değildir. Çünkü bebeklerde gözün bir tanesi içe ya da dışa doğru kayma eğilimine girebilmektedir. Bu olay anneleri korkutsa da aslında çok normal ve her zaman karşılaşan bir durumdur. Ancak bebeğinizin gözleri sabit bir şekilde ve büyük açılarda kayıyorsa o zaman hemen bir göz doktoruna başvurmalı ve bebeğinizi muayene ettirmelisiniz. Çünkü bebekte göz sağlığı önemli bir konudur ve bu göz kayması tehlikeli bir durumun habercisi olabilir.


Bebeğinizin görme yetisini daha hızlı geliştirmeyi arzuluyorsanız bebek odasını parlak renkler kullanarak dekore ettirebilirsiniz. Bebeğinizin görebileceği bir yere hareket eden ve parlayan objelerde asabilirsiniz.


Bebek bakımı her anne için zorlu ama bir o kadarda keyifli bir süreçtir. Bebeğinize en iyi şekilde bakabilmek için birçok konuya hakim olmanız gerekmektedir. Bebeğin göz sağlığı gibi konular çok önemlidir ve dikkate alınması gereken konulardır. Sağlıklı ve mutlu bir bebek yetiştirmek için sizde bebek göz sağlığından bebek bakımın püf noktalarına kadar çok sayıda konuyu masaya yatırıp mercek altına almalısınız. Bu konularda bilgili bir anne olmanız bebeğinizin daha güvenli ve sağlıklı büyümesine katkıda bulunacaktır.Bebekte Göz Sağlığı ve Gelişimi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder