25 Ocak 2016 Pazartesi

Bebeklerin Ek Gıdayla Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebeğinizi artık ek gıdayla beslememe zamanınızın geldiğinizi düşünüyorsanız öncelikle bu konuyla ilgili tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz. En kıymetli varlığınız olan bebeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için bebek beslenmesine en üst seviyede özen göstermelisiniz.


-Bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. 6. aydan itibaren bebeklerin ek gıda ile beslenmesine geçilebilmektedir. Ek gıdalara geçilmeden önce bebeğin başını dik tutup tutamadığı, oturup oturamadığı ve el ve göz uyumunun gelişip gelişmediği kontrol edilmelidir.


-Ek besinleri kullanmaya başlarken öncelikle patates, kabak ve havuç gibi sebzeler ile armut, şeftali ve elma gibi meyvelerin püresi de ya suyu tercih edilmelidir. Yumurta sarısı, pirinç unu ile hazırlanan muhallebi ve evde mayalanmış yoğurtta bebeğinize verebileceğiniz ek gıdalar arasında. 7. aydan sonra bebeğinize etli sebze yemekleri, makarna, pilav ve köfte gibi gıdalarda verebilirsiniz.


-İnek sütü yeterli demir içeriğine sahip olmadığı, alerjiye neden olabilmesi ve bağırsakta gizli kanama yaratabilmesi ihtimali olduğundan 1 yaşından önce bebeğinize vermemeniz gıdalar arasında yer alıyor.


Bebek gelişiminde önemli bir yere sahip olan beslenmenin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için besinlerin şeker ile değil meyve ya da pekmez ile tatlandırılması gerekiyor. Çocuklarınıza 3 yaşından önce fındık ve fıstık vermemeniz ve çay içirmemeniz önem taşımaktadır.


-Birçok anne bebeklerinin farklı tatlara alışması için 6 aydan önce ek besin vermeye kalkışmaktadır. Bu son derece yanlış bir harekettir. Annenin çeşitli gıdalarla beslenmesi bebeğin de anne sütü ile bu gıdaların tadını öğrenmesini sağlamaktadır.


-Gece sık sık uyanan bebeklere de ek gıda verilmesi gerektiği düşünülmektedir. oysa bebeklerin 6 ay civarında sıklıkla uyanması gayet doğaldır. Ek gıdaya geçişi düşünmek için bebeğin kilo alımının doğru biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir.Bebeklerin Ek Gıdayla Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder