11 Ocak 2016 Pazartesi

Bebekler İçin Ek Gıda Menüsü

Bin bir nazla ve emekle büyüttüğünüz bebeğinizin artık sadece anne sütü ile doymadığını hissediyorsanız ve ek gıdaya başlamayı düşünüyorsanız, bebeğinizin doğru bir şekilde beslenmesine katkıda bulunmak için bu makalemize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.


-Hiç şüphe yok ki anne sütü bebekler için en yararlı besindir. Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeniz yeterlidir. Ancak bebeğiniz 6 aylık olduğunda artık ek gıda tüketimine geçme vakti gelmiş demektir. Öncelikle doktorunuza danışarak bebeğinizin diş etlerinin güçlenip güçlenmediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Katı gıda tüketimine geçilebilmesi için diş etlerinin güçlenmiş olması şarttır. Bunların yanı sıra bebeğinizin başını ve boynunu dik tutuyor olabilmesi ve dik oturabilmesi de ek gıdaya geçmeye hazır olduğu anlamına gelir.


-Bebeklerin en sevdiği ek gıdalar arasında patates gelmektedir. Patatesi haşlayarak bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz. Eğer isterseniz patatesi püre haline de getirebilir, blenderdan geçirerek püre haline gelmiş patatesle çorba hazırlayabilirsiniz.


Bebek ek gıdası denildiğinde akla gelen ilk meyvelerden biri muzdur. Hem lezzeti hem de ağızda kolay erimesi muzu harika bir ek gıda seçeneği haline getirmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller muzu daha da cazip hale getirmektedir. Bebeğinizi hastalıklara karşı korumak istiyorsanız muzu mutlaka ek gıda seçeneği olarak değerlendirmelisiniz.


-Yüksek C vitamini içeren elma, bebeklerin ek gıda menüsüne ilk eklenmesi gereken gıdalar arasındadır. Elmayı püre haline getirerek kaşık yardımıyla bebeğinize yedirebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin bağışıklığı da güçlenecektir.


-Kalsiyum ve protein açısından zengin olan yumurtayı haşlayarak haftada en az iki defa bebeğinize yedirmeniz onun sağlıklı ve güçlü olmasına katkıda bulunacaktır.


-Somon balığı bebek gelişimi için önemli bir yeri olan gıdalardandır. Somon balığını haşlayarak haftada bir kez bebeğinize verebilirsiniz.Bebekler İçin Ek Gıda Menüsü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder