31 Ocak 2016 Pazar

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bebekler tüm anne babaların en değerli varlıkları. Onların sağlıklı bir şekilde gelişiminin sağlanması içinse bebek beslenmesi dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alıyor. Sizde bebeğinizin en iyi biçimde beslendiğinden emin olmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.


-Anne sütünün bebeklerin gelişimi üzerindeki katkıları artık herkes tarafından biliniyor. Bebeğinizin tüm besinsel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle, daha sonrasında ise anne sütüne ilave olarak ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar beslemeniz gerekiyor.


-Bebeklere 6’ncı aylarından itibaren verilecek ek gıdaların seçimi büyük önem taşıyor. Yetişkinlerin tüketimi için uygun olan meyve ve sebzeler bebekler için çeşitli tehlikeler taşıyor olabilir. Bu nedenle bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.


-Bebekler ve küçük yaştaki çocukların günlük besin ihtiyaçları yetişkinlere oranla oldukça büyük farklılıklar göstermektedir. Bebeklerin D vitamini, kalsiyum, C vitamini, çinko ve demir ihtiyacı yetişkinlere oranla çok daha fazladır. Bu sebeple bu vitamin ve mineralleri içeren gıdalarla bebeğinizi beslemeniz önem taşımaktadır.


-Pek çok insan bebek gelişimi için bebeklerin karnının doymasının yeterli olduğunu düşünmektedir. Bu son derece yanlış bir kanıdır. Bebeklerin beslenme programlarına onlar için özel olarak üretilmiş gıdalar dahil edilmelidir. Vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar tüketilmesi bebeklerin çok daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır.


-Pek çok anne bebeğinin öğünlerine ekmekte ilave etmektedir. Oysa bebeklerin metabolizması yetişkinlere oranla daha farklı çalıştığından tahıllı gıdaları tüketmekte güçlük çekmektedirler. Buğday ununda hazırlanmış ekmekler bebekler için uygun olmayıp yarı sindirilmiş tahıllarla yapılan ekmeklerin kullanılması gerekmektedir.


-Sizde pek çok insan gibi pazardan aldığınız meyve sebzelerin bebeğiniz için yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu meyve ve sebzeler tarım ilacı ve küf toksinleri içerebilmektedir. O sebeple kontrollü tarımla üretilen ek gıdaları bebek yemekleri olarak tercih etmelisiniz.Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder