22 Ocak 2016 Cuma

Bebek Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebek bakımı yaparken dikkat edilmesi bazı konular bulunmaktadır. Emzirmeden bebeğin banyosuna, cilt bakımından göbek bakımına kadar pek konuya özen gösterilmelidir.


Bebekler düzensiz olarak emzirilmektedirler. Bebek her istediğinde emzirilmeli ve karnı doyurulmalıdır. Emzirme sırasında annenin her iki göğsünü de kullanması çok önemlidir. Emzirilen bir bebeğe su verilmesi doğru değildir. İlk 6 ay bebek için en iyi ve sağlıklı besin kaynağı annesinin sütüdür. Özellikle ilk ay bebek çok fazla dışkı yapmaktadır. Bazen günde 8 defa dışkını çıkarabilmektedir. Dışkı rengi zamanla yeşilden altın sarısına doğru değişmeye başlar. Bebek anne sütü ile beslendiği için dışkısı cıvıktır. Bir bebek günde 6 ila 8 defa da idrarını yapmaktadır. Bu nedenle bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir. Bebeğin altını ıslak bir pamuk ile silmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Eğer bebeğin altı fazla kirliyse silmek yerine yıkamanız gerekmektedir. Bebeklerin altında 3-4 saat kirli bez kaldığında hemen pişik ortaya çıkar. Bebeğinizin pişik olmasını istemiyorsanız altını sık sık değiştirmelisiniz. Pişik olduysa pişik kremi kullanmaya başlamalısınız. Bebeğin göbek bakımı da önemle üzerinizde durulması gereken bir konudur. Göbeğin çevresi her zaman temiz ve kuru tutulmalıdır. Bebeğinize banyoyu gün aşırı yaptırmanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Yumuşak bir bez kullanıp çenesini ve genital bölgesini silebilirsiniz. Fakat bebeğinizde herhangi bir yara bulunuyorsa ılıtılmış su kullanmanız gerekmektedir. Bebeğinizin tırnaklarını keserken özel bir bebek tırnak makası kullanmanız en doğrusu olacaktır. Bu sayede bebeğinize zarar verme ihtimalini azaltmış olursunuz. Tırnakları kestikten sonra ince bir törpüyle sivri köşeleri yumuşatabilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını keserken yanınızda size yardım edecek birinin olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğin kaldığı oda ısısını her zaman kontrol altında tutmalısınız. Bebeğiniz için en ideal ısı seviyesi ise 21-24 C derecedir.


Bebek bakımı yaparken bu konuları göz önünde bulundurmanız halinde çok daha mutlu ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz.Bebek Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder