12 Ocak 2016 Salı

Anne Sütünün Yararları

Anne sütünün yeni doğan bebekler için ne derece önemli olduğunu kanıtlayan pek çok çalışma mevcut. Sizde bebeğinizin hayata en iyi şekilde başlangıç yapmasını sağlamak ve gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız bebeğinizi mutlaka sütünüzle beslemelisiniz.


Bebek gelişimi için tüm ihtiyacı olan besin maddelerini içeren anne sütü, aynı zamanda içeriğindeki hamlet hücreleri sayesinde bebekleri lenfoma ve lösemi gibi kanser türlerine karşı korumaktadır.


-Anne sütü bebekler üzerinde sadece kısa vadede değil uzun vadede de etkiler yaratmaktadır. Bebeklerin anne sütüyle beslenmesi büyümelerini ve gelişmelerini sağladığı gibi aynı zamanda da hastalıklardan korunmalarına da katkıda bulunmaktadır. Çocukları menenjit, ishal, pnömoni ve orta kulak iltihabı gibi hastalıklardan uzak tutabilmek için anne sütü mucizevi etkilere sahiptir.


-Bebeğinizin bir çok hastalığa karşı korunmasını arzu ediyorsanız onu mutlaka anne sütüyle beslemelisiniz. Son derece güvenli ve temiz olan anne sütü içeriği sayesinde pek çok hastalığa karşı koruyucu görevi görmektedir. Bebekleri enfeksiyonlara karşı da koruyan anne sütü, astım gibi hastalıkların da daha az görülmesini sağlamaktadır. Anne sütünün içinde yer alan iki yüzün üzerinde kök hücre, bebeklerdeki organ ya da doku hasarlanmalarının ortadan kaldırılmasında önemli rol oynar. Anne sütüyle beslenen bebeklerin hayatlarının ileriki dönemlerinde obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklara daha az yakalandığı bilinmektedir.


-Bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız ve yeterince kilo alıp almadığını merak ediyorsanız en büyük ölçütünüz aldığı kilo miktarı olmalıdır. Bebeklerin ilk 6 ay içinde yarım kilo ve daha fazla almış olması yeterli derecede beslendiğinin kanıtıdır.


-Yapılan araştırmalar bebek beslenmesinde anne sütünün kullanılmasının bu bebeklerin IQ puanlarının daha yüksek olmasını sağladığını göstermektedir. Bebeğinizi 6 ay boyunca sadece anne sütüyle, sonrasında ise 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte beslemeniz en uygun besleme şeklidir.Anne Sütünün Yararları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder