24 Ocak 2016 Pazar

Anne Sütünün Önemi

Bebekler için anne sütü ile beslenmek çok önemlidir. Dünyaya gözlerini açan bir bebek ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Sadece bu bile anne sütünün ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yetmektedir. Bebekler için en sağlıklı besin kaynağı annesinin sütüdür. Bebek beslenmesinde anne sütünün yerini hiçbir şey doldurmamaktadır. Bebeklerini emziren anneler, bebeklerinin daha sağlıklı ve mikroplara karşı dirençli olmasını sağlarlar. Çünkü anne sütünün sayısız faydası bulunmaktadır. Anne sütü öyle özeldir ki her yönüyle bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunur.


Anne Sütünün Özellikleri Nelerdir?


Anne sütü özellikleri ile ne kadar özel olduğunu açık şekilde ortaya koymaktadır. İçeriğinde yer alan mineraller ve protein miktarı öyle güzel dengelenmiştir ki bebek rahatlıkla sindirebilmekte ve böbrekleri herhangi bir şekilde zarar görmemektedir. İnek sütü ile kıyaslandığında anne sütünün yaptığı katkılar açık şekilde farkını ortaya koymaktadır. İnek sütüne oranla anne sütünün yağ asitleri 8 kat daha fazladır. Yağ asitleri sinir sistemi ve beyin gelişimi için hayati önem taşımaktadır. Yine inek sütüne kıyasla anne sütünde 5 kat daha fazla demir bulunduğu tespit edilmiştir. Anne sütünün önemi saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bebek beslenmesinde gerekli olan anne sütü, bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bebek emzirme bu yüzden çok büyük önem teşkil etmektedir. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler beslenmeyenlere oranla çok daha sağlıklı bir şekilde gelişimlerini devam ettirmektedirler.


Bebek Beslenmesi               


Bebeğin anne sütü ile beslenmesi için ilk olarak gereken koşullar oluşturulmalıdır. Bebek beslenmesinde bebeğin doğru şekilde emzirilmesi gerekmektedir. Bebeğinizi doğru şekilde kucağınıza almanız gerekmektedir. Bebeğinizin vücudu ve yüzü size doğru dönük olmalıdır. Bebeğin kolu anne ile bebek arasına girip engel oluşturmamalıdır. Tüm bu koşulları sağlandıktan sonra bebeğinizin beslenmesine geçebilir ve onu emzirebilirsiniz. Anne sütü ile beslenen bebek yaşamı boyunca bu sütün faydasını görmeye devam edecektir. Bu nedenle tüm annelere bebek beslenmesi konusunda duyarlı olmaları ve inek sütü yerine bebeklerini kendi sütleri ile beslemeleri önerilmektedir.Anne Sütünün Önemi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder