8 Ocak 2016 Cuma

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimi için anne sütü büyük önem taşımaktadır.  Bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğinden anneler sütlerinin yeterli gelip gelmeyeceği konusunda endişe duymaktadırlar. Sizde böyle bir endişe taşıyorsanız ve sütünüzün daha bol olmasını arzu ediyorsanız anne sütü arttıran yiyeceklerden tüketmelisiniz.


Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?


-Sütünüzün artması için en çok tüketmeniz gereken besin sudur. Normalde tükettiğinizin miktarın 2 litre olması gerekirken emzirirken bu miktar 3,5 litreye kadar çıkabilmektedir. Kilonuza oranla su içmenizi arttırmanız sütünüzü bollaştıracaktır.


-Arpanın süt salınımını arttırdığı pek çok araştırma ile kanıtlanmış durumda. Ancak aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz, aksi takdirde kilo alabilirsiniz.


-Yapılan pek çok araştırma demir eksikliğinin anne sütünün azalması üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Öğünlerinize yulaf ekleyerek demir eksikliğinizi giderebilir ve süt üretiminizi arttırabilirsiniz.


-Sütünüzün kalitesini yükseltmek ve miktarını çoğaltmak için baklagillerden faydalanabilirsiniz. Fakat bu besinleri fazla tüketmeniz gaz problemine yol açabilir.


-Havuç, süt kanallarını geliştirerek anne sütünün çoğalmasına sağlayan başka bir önemli besin.  Havuç ayrıca önemli bir beta karoten olduğu için ihtiyacınız olan miktarı bu yolla elde edebilirsiniz.


-Sütünüzün hem miktarını hem de yağ içeriğini arttırmak içinse rezeneden yararlanabilirsiniz. Şeker katmadan günde 2-3 fincan rezene çayı tüketmeniz yeterli olacaktır.


-Sütünüzün kalitesini arttırmak için fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişleri mutlaka tüketmelisiniz. Bu kuruyemişler içerdikleri yağlar sayesinde sütün daha kaliteli olmasını sağlamaktadır.


-Koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde süt miktarının artmasına katkıda bulunmaktadır. Kara lahana ve ıspanak gibi sebzeleri yemek olarak ya da salatalarınızda kullanabilirsiniz.


-Susam, içeriğinde yüksek kalsiyum bulunması ve östrojen hormonuna benzer niteliklere sahip olması sebebiyle anne sütünün artmasını sağlayan yiyecekler arasında yer almaktadır.Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder